Przedszkole

Menu

Menu

  • Informacje o zakończeniu roku szkolnego dla uczniów klasy ósmej

    Szczegółowe informacje o możliwości zorganizowania w Szkole zabawy /dyskoteki dla uczniów klasy ósmej znajdują się w wiadomościach dla rodziców w E-dzienniku.

  • Drodzy Uczniowie i Rodzice

    Od poniedziałku, 26.10.2020 roku, zajęcia dla dzieci przedszkolnych oraz uczniów klas I-III beda odbywać sie nadal stacjonarnie ,natomiast dla uczniów klas IV-VIII będą prowadzone w formie kształcenia na odległość, zgodnie z  aktualnym planem zajęć. 
    Lekcje będą się odbywały z wykorzystaniem platformy Office 365.oraz e-dziennika. Komunikatorem będzie również e-dziennik.

    Uwaga ! Wszystkie informacje dotyczące funkcjonowania kształcenia na odległość będą ukazywać się na stronie internetowej szkoły w zakładce „ZDALNE NAUCZANIE 2020”.

  • Instrukcja logowania do platformy Office365

  • Zajęcia z profilaktyki zapobiegania zagrożeniom w okresie zimowym

    08.01.2018

    Dowódca jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Dębie p.Robert Głaz przeprowadził w naszej Szkole zajęcia z profilaktyki zapobiegania zagrożeniom zatrucia czadem szczególnie w okresie zimowego sezonu grzewczego.Fachowa wiedza praktyczna i projekcja poglądowych filmów to świetne wsparcie w trosce o bezpieczeństwo w domach naszych uczniów i nauczycieli .Dziękujemy i życzymy spokojnej służby.

  • Wojewódzka akcja " Zmień swoje przyzwyczajenia, nie wyrzucaj do śmieci jedzenia” 

    06.12.2017

    Szkolne Koło Wolontariatu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dąbrowicy, brało udział w kolejnej akcji charytatywnej pt” Zmień swoje przyzwyczajenia, nie wyrzucaj do śmieci jedzenia” 
    Pod takim hasłem Samorząd Województwa Podkarpackiego, Caritas Diecezji Przemyskiej, Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Caritas Diecezji Sandomierskiej, Caritas Diecezji Tarnowskiej, a także Bank Żywności, przy współpracy Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego podjęli inicjatywę zmniejszenia wyrzucania artykułów spożywczych do śmietników. 
    Szkolna akcja zbierania produktów żywnościowych dla najbardziej potrzebujących trwała kilka dni ,a zebrane przez uczniów produkty dostarczono do Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu. Centrum Opieki otrzymało też słodycze zebrane przez społeczność szkolną z Dąbrowicy z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia pod hasłem „ Ty też możesz zostać Świętym Mikołajem”. Aktywność koła ma na celu kształtowanie wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka i działa drugi rok dzięki zaangażowaniu nauczycieli w osobach p. Anny Tomczyk Dydo i p. Sławomira Kozioła .

  • Samodzielność i zaradność to klucz do sukcesu szkolnego i życiowego

    05.12.2017

    Samodzielność i zaradność to klucz do sukcesu szkolnego i życiowego.Dlatego każda rozgrzewka na lekcji WF-u  jest projektowana budowana i wykorzystywana  samodzielnie przez uczniów.

  • Projekty goszczą na lekcjach i edukują na szkolnych korytarzach.

    30.11.2017

    Naszym szkolnym założeniem jest motto : " Nie rozum dziecka chodzi do szkoły ,ale ono całe " .Głównie działamy przez rozwijanie   samodzielności uczniów ,którą kształtujemy  realizacją podstawy programowej projektem  edukacyjnym.  To metoda nauczania kształtująca wiele umiejętności i integrująca wiedzę z różnych przedmiotów. Istotą metody projektów jest samodzielna praca uczniów służąca do realizacji określonego przedsięwzięcia , w oparciu o wcześniej przyjęte założenia.                                                      Po zakończeniu każdego działania prace  zawsze  goszczą i edukują na naszych szkolnych korytarzach.

  • Metody aktywne są w naszej Szkole drogą śmiałego myślenia.

    29.11.2017

    Metody aktywne są w naszej Szkole drogą śmiałego myślenia. W ostatnich tygodniach pracowaliśmy nad tym wykorzystując Technologie Informacyjno-Komunikacyjne i to nie tylko na lekcjach smiley

  • Nasza piękna Polsko miła,tyleś dla nas uczyniła.

    13.11.2017

    Nasza piękna Polsko miła,tyleś dla nas uczyniła.
    Dziś rozegraliśmy mecz z okazji Święta Niepodległości, a potem było wspólne dekorowanie naszej szkoły barwami narodowymi i odbyła się uroczysta akademia.Braliśmy też udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości.
    Jeszcze Polska nie zginęła......

  • Sukces w VIII Gminnym Konkursie Piosenki i Pieśni Patriotycznej

    10.11.2017

    Kolejny nasz sukces .W VIII Gminnym Konkursie Piosenki i Pieśni Patriotycznej w Woli Baranowskiej w  kategorii  klas  I - III Zuzia i Flawia zdobyły wyróżnienie, w kategorii  klas  IV-VI Hania i Kamilka zajęły II miejsce.

  • Narodowy Programu Rozwoju Czytelnictwa” w naszej Szkole

    24.11.2017

    W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania  w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych  organizowaliśmy kilkutygodniowy  szkolny projekt  czytelniczy pt. "Książka mój przyjaciel" .Do wspólnego działania zapraszaliśmy rodziców , znane osoby z naszej miejscowosci oraz pracowników z  Biblioteki Publicznej w Dąbrowicy , pracowników  MGDK w Baranowie Sandomierskim .Zorganizowaliśmy też konkursy poezji , plastycznej grafiki znanych ksiązek, konkursy wiedzy o książkach.

  • Cisza higiena mojego życia 2017 -szkolna biblioteczka wiedzy

    10.10.2017

    Zrealizowaliśmy warszaty o ciszy jako alternatywie na hałas ii nadmiar nformacji ,warto było .


    „ …Współcześnie przeciętny człowiek wchłania około 100 500 słów dziennie (w stosunku do 1980 roku jest to wzrost o 350%).. Ludzki umysł nie jest w stanie opracować takiej ilości materiału. Niestety konsekwencją jest wzrost napięcia i spadek trafności podejmowanych decyzji. Paradoksalnie, im więcej oglądamy i słuchamy, tym mniej wiemy. Do sprawnego funkcjonowania w otaczającej nas rzeczywistości nie wystarczy odpowiednia ilość informacji. Ważniejsza jest umiejętność selektywnego odbioru napływających do nas treści. Potrzebujemy informacji, ale potrzebujemy tez ciszy i czasu na refleksję. Ale wracając jeszcze na chwilę do psychologii – w ramach tej dyscypliny ukuto nawet termin “syndrom zmęczenia informacją” (dr David Lewis). Wśród jego objawów wymieniono zmiany fizjologiczne (wzrost napięcia mieśniowego, podwyższone ciśnienie krwi, osłabienie widzenia, niestrawność, zmęczenie) i psychiczne (zagubienie w życiu, osłabienie zdolności do podejmowania decyzji, znużenie, wzrost poziomu frustracji i agresji oraz kłopoty z koncentracją i snem). Osoby przeciążone informacjami często nie są w stanie przyswoić nowych wiadomości i mają problem ze zrozumieniem nawet prostych komunikatów.. ”

  • Motywować i dawać poczucie radości z uczestnictwa w uczeniu się.

    05.11.2017

    W ramach szkolnego projektu " Cisza higiena mojego życia 2017 " ..., z okazji  niebieskiego czwartku realizujemy   aktywne formy  zajęć związanych z tym kolorem .Niebieski jest kolorem bardzo spokojnym, działającym relaksująco i pobudzającym kreatywność. No a jako że spokój budzi nasze zaufanie, to kolor niebieski jest tym kolorem, któremu warto zaufać   

     
                                                                                     .

  • Szkolna akcja pamięci o poległych żołnierzach

    30.10.2017

    Szkolna akcja pamięci o poległych  żołnierzach zwieńczona złożeniem przez przedstawicieli Szkolnego Koła Wolontariatu  wiązanek na grobach żołnierskich na cmentarzu w Ślęzakach.Cześć i chwała bohaterom.

     

  • W naszej Szkole ruszył Rządowy Program „AKTYWNA TABLICA”,

    30.10.2017

    W naszej Szkole ruszył Rządowy Program „AKTYWNA TABLICA”, do końca grudnia br.nastąpi doposażenie szkoły w urządzenia interaktywne i multimedialne . Celem programu jest wsparcie i pomoc przy realizowaniu nowych podstaw programowych pobudzając tym samym kreatywne i logiczne myślenie młodych ludzi.

  • Dziecięca wyobraźnia nie zna granic-porady gdy Szkoła nie daje rady

    23.10.2017

    Dziecięca wybraźnia nie zna granic. Szczególnie pomysłowe są dzieci w wieku przedszkolnym.

    Jak podtrzymać tę niesłychaną pomysłowość, której zazdrościmy naszym dzieciom?

    1. Dołącz do zabawy. Możesz całkiem sporo do niej dołożyć, bo... wiesz więcej. Choćby o żaglach. Dziecko, do którego zabawy włącza się rodzic, czuje się też traktowane bardziej serio. Jeżeli ktoś dołączy do zabawy, to zabawa trwa dłużej, staje się bogatsza o nowe pomysły i szczegóły.
    2.  Czytaj dziecku książki – pozwoli mu to na podróż do innych krain, zabawę z Piotrusiem Panem (ach, ci straszni piraci!) i syrenką. Nic tak nie działa na wyobraźnię, jak zwiedzanie krain wymyślonych przez innych! W trakcie czytania zachęcaj dziecko do szukania innych wyjść z sytuacji i wymyślania własnych zakończeń.
    3. Opowiadaj własne historie, pozwalaj dziecku dołączyć się do nich. Snujcie opowieść w czasie jazdy samochodem czy spaceru. Zacznij opowiadanie, dziecko może je kontynuować.
    4.  Dostarczaj jak najbardziej różnorodne rekwizyty: niech w pokoju znajdzie się miejsce na stroje do przebieranie się, ale daj też dziecku szansę na stworzenie własnych przebrań: pokaż mu jak zrobić koronę, maskę, pióropusz indiański czy miecz. Niech to nie będą rzeczy cenne i trudne do wykonania, pokaż dziecku, że patyk może być czarodziejską różdżką, kijem, mieczem i masztem statku. Fantastycznie sprawdzają się też duże, kartonowe pudła.
    5. Wspólnie rysujcie: ty zaczynasz, dziecko kończy. Rysujcie przygody dla swoich postaci. A może zamiast rysować będziecie wycinać postaci z gazet i dorysowywać im tło?
    6. Bawcie się w teatr – przygotujcie z papieru pacynki na palce, możecie też wziąć maskotki i lalki. Odgrywajcie znane wam historie, a z czasem dziecko będzie tworzyć własne
    7. Muzykujcie – niekoniecznie muszą to być poważne lekcje gry na pianinie, możecie śpiewać, grać na cymbałkach czy wystukiwać rytm.
  • Wyjazdowe warsztaty z szukaniem ciszy i literatury 

    20.10.2017


    Dziś wrealizowaliśmy w tarnobrzeskiej bibliotece. Temat główny wyjazdu: książki pisane brajlem. Zanim zostało opracowane pismo brajla, osoby niewidome posługiwały się zwykłym alfabetem., a książki dla nich tym różniły się od książek przeznaczonych dla osób widzących, że były drukowane wypukłą czcionką. 
    Nowy sposób zapisu liter dla osób niewidomych opracował w XIX w. Francuz Ludwik Braille, który stracił wzrok w wieku trzech lat.Podstawą systemu stał się szcściopunkt w kształcie prostokąta, w ramach którego dzięki różnej konfiguracji zmiennej liczby punktów uzyskuje się 63 znaki. Alfabet Braille'a jest alfabetem uniwersalnym - posługują się nim osoby niewidome na całym świecie. Występujące w różnych językach litery ze znakami diakrytycznymi, takie jak polskie ę, ą czy ś, zostały ustalone oddzielnie dla każdego języka.Tymi dwoma projektami KSIĄŻKA NASZYCH MARZEŃ i CISZA -HIGIENA MOJEGO ŻYCIA 2017 otwieramy kolejne drzwi aktywnej edukacji w naszej Szkole

  • Warsztaty z zakresu bezpieczeństwa z PKP

    19.10.2017

     

    W ramach Szkoły Promującej Zdrowie odbyły się warsztaty z zakresu bezpieczeństwa dla uczniów podstawówki z udziałem przedstawicieli Polskich Kolei Państwowych.. W ramach współpracy odbył się też pokaz działań prewencji z wykorzystaniem wyszkolonych psów i ekwipunku.

  • Pasowanie na ucznia i Dzień Nauczyciela

    16.10.2017

     

    Pasowanie na ucznia i Dzień Nauczyciela miał dziś miejsce w naszej Szkole.Super pierwszaki, ich rodzice, nauczyciele wspólnie z Burmistrzerm p.Markiem Barszczem i Przewodniczącym Rady Miejskiej p.Wacławem Smyklą świętowali przez ponad dwie godziny.Byla to też dobra okazja do podsumowań i wyróżnień za aktywną pracę w poprzednim roku szkolnym

  • Wychowanie lubi ciszę

    18.10.2017

     

    Cisza jest przestrzenią, w której dokonuje się refleksja, akt poznania samego siebie i przemiana wewnętrzna. Pomaga ona w „zarządzaniu” własnym „ja”, przez co uzyskuje się równowagą wewnętrzną. Stąd postulat zastosowania ciszy jako jednej z metod w praktyce pedagogicznej. Proces wychowania związany jest z rozwojem dziecka. Zakłada on osiąganie pewnej harmonii wewnętrznej. Tempo rozwoju, dynamika życia, zaburzony rozwój dzieci i młodzieży stawia nas przed nie lada wyzwaniem, by zjawisko hałasu opanować ciszą. Wnikliwy wychowawca, dostrzegający potrzeby rozwojowe w procesie wzrastania młodego człowieka z powagą i konsekwencją potraktuje obszar ciszy. Wprowadzenie ciszy do edukacji nie wymaga nadzwyczajnych reform ani nakładów finansowych. Potrzebny jest nauczyciel-mistrz, który rozumie istotę ciszy, jej wartość i wie, dlaczego to robi. Poznanie aspektów ciszy, zrozumienie, czym różni się od milczenia, pozwoli na przyjęcie jej także jako metody wychowawczej.

    Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Rozmowa z prof. Teresą Olearczyk, pedagogiem, wykładowcą w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego                                                                                              www.dziennikpolski24.pl/artykul/6432302,wychowanie-lubi-cisze-halas-pogarsza-uwage-wzmaga-agresje,id,t.html

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im.Batalionów Chłopskich w Dąbrowicy ; Publiczne Przedszkole w Dąbrowicy
    Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dąbrowicy
    Dąbrowica 78
    39-450 Baranów Sandomierski
  • Szkoła -15 811 87 05
    Przedszkole - 15 8118701

Galeria zdjęć